رنگ قالب

×
  • ----
  • ----
  • ----
  • ----
  • ----
Maker DAO چیست؟ بررسی ارز دیجیتال DAO

استفاده از رمزنگاری برای وام گرفتن رمز ارزها بسیار دشوار بود. از آنجا که بیشتر دارایی های رمزنگاری به شدت نوسان می کنند ، مبلغی که شخصی در رمزنگاری قرض گرفته و مبلغی که شخص باید بازپرداخت کند ممکن است در مدت زمان کوتاهی متفاوت باشد. اینجاست که MakerDAO وارد می شود. MakerDAO می خواهد با ترکیب وام ها با ارز ثابت ، به هرکسی اجازه دهد وام بگیرد و با اطمینان پیش بینی کند که چه مبلغی باید پس بدهد.

 

در این مقاله ، ما یاد می گیریم که چگونه پروتکل MakerDAO با دادن وام به خود ، توانست بیش از 2٪ از کل ETH را جذب کند. پس با ما همراه باشید!

 

MakerDAO چیست؟

MakerDAO

MakerDAO سازمانی است که در حال توسعه فناوری برای وام ، پس انداز و ارز رمزپایه استیبل در بلاک چین Ethereum است. این پروتکل، پروتکلی را ایجاد کرده است که به هر کسی با ETH و کیف پول MetaMask اجازه می دهد پول خود را به شکل یک پول ثابت به نام DAI وام دهد. با قفل کردن برخی ETH در قراردادهای هوشمند MakerDAO ، کاربران می توانند مقدار مشخصی از DAI را ایجاد کنند - هرچه ETH بیشتر قفل شود ، می توان DAI بیشتری ایجاد کرد. هنگامی که کاربران آماده باز کردن قفل ETH خود هستند ، به عنوان وثیقه وام DAI آنها به حساب می آید ، آنها به راحتی وام را به همراه هر هزینه ای پس می دهند.

 

MakerDAO یک لایه اصلی از سیستم مالی غیرمتمرکز در Ethereum ایجاد کرده است - چیزی که بچه ها این روزها "DeFi" می نامند.

 

چه کسی MakerDAO را اختراع کرد؟

Rune Christensen بنیانگذار و مدیر عامل فعلی MakerDAO است.

 

آیا می دانید؟

در سپتامبر 2018 ، شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر مشهور جهان Andreessen Horowitz  15 میلیون دلار در MakerDAO سرمایه گذاری کرد تا 6 درصد از کل توکن Maker (MKR) را خریداری کند. این اولین سرمایه گذاری برای صندوق رمزگذاری 300 میلیون دلاری a16z این شرکت بود.

 

چه چیز خاصی در Maker DAO وجود دارد؟

Maker DAO

بدون چک های اعتباری و افرادی که یکدیگر را صادق نگه می دارند ، چگونه حتی وام گرفتن در بلاکچین هم جواب می دهد؟ پاسخ انحلال است ، به معنای لحظه ای است که دارایی برای پرداخت طلبکاران به سرمایه تبدیل می شود.

 

وقتی وثیقه وام به زیر یک نقطه خاص رسید - یعنی قیمت ETH خیلی کمتر از مقدار DAI وام گرفته شده است - وام منحل می شود. به عبارت دیگر ، ETH که به عنوان وثیقه استفاده می شود برای بازپرداخت DAI وام گرفته شده به اضافه جریمه ها و هزینه ها به فروش می رسد. تصفیه و تهدید به تصفیه با جلوگیری از استقراض زیاد مردم ، سیستم را پایدار نگه می دارد.

 

آیا می دانید؟

MakerDAO پرکاربردترین و یکی از طولانی ترین پروژه ها در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز Ethereum (DeFi) بوده است. آنها تاکنون حدود 2.3 میلیون ETH در پروتکل خود قفل شده اند که بیش از 2٪ از کل ETH است.

 

ارز دیجیتال DAO

ارز دیجیتال DAO

Maker DAO با نماد اختصاری DAO یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود ۱۰۶.۹۳ میلیون دلار، در رتبه ۴۰۵ بازار قرار داشته و سهم ۰.۰۰۴ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد . هر واحد از DAO در این لحظه با قیمت ۵.۳۴ دلار، با احتساب نرخ تتر ۲۲,۵۵۹ تومان معادل ۱۲۰,۵۲۰ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۱۰.۰۷ میلیون دلار است.

 

بالاترین قیمت DAO در تاریخ ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰(21 April 2021)  معادل ۸.۷۲ دلار بوده که همینک %۳۸.۷۶ پایین‌تر از آن زمان قرار دارد. تعداد واحدهای در گردش Maker DAO ۲۰.۰۱ میلیون و تعداد کل واحدهای آن ۳۱۲ میلیون خواهد بود.

 

چه چیز دیگری متفاوت است؟

اگر تهدید به تصفیه سیستم را صادق نگه دارد ، دارندگان رمز Maker (MKR) وام دهندگان آخرین چاره هستند. هنگامی که قیمت ETH سقوط می کند و وام های زیادی به یک باره منحل می شوند ، MKR ایجاد می شود و برای بازپرداخت وام ها به فروش می رسد. در همان زمان ، هزینه ها باید در MKR پرداخت شود و از جریمه های تصفیه برای خرید مجدد MKR استفاده می شود ، که سوخته یا از بین رفته است. از نظر تئوری ، همیشه باید ارزش MKR به اندازه کافی برای تهیه نسخه پشتیبان از وام های تصفیه شده وجود داشته باشد.

 

DAI ، ETH و MKR به عنوان یک سیستم خودکار کنترل و تعادل کار می کنند - هر کدام برای خنثی کردن سیستم دیگر و پایدار نگه داشتن سیستم و غیرمتمرکز بودن عملکرد دارند.

 

در اینجا خلاصه ای سریع از نحوه کار این سه مورد آورده شده است:

 

DAI یک رمز ERC20 در بلاکچین Ethereum است که ارزش ثابت آن یک دلار آمریکا است. همچنین کلید سیستم وام MakerDAO است. وقتی وام از MakerDAO گرفته می شود ، DAI ایجاد می شود. این کاربران ارزی هستند که قرض می گیرند و بازپرداخت می کنند.

 

رمز Maker (MKR) توسط MakerDAO ایجاد شده و هدف اصلی آن حمایت از استیبل کوین MakerDAO  یعنی DAI و امکان مدیریت برای سیستم اعتباری Dai است. دارندگان MKR تصمیمات کلیدی در مورد عملکرد و آینده سیستم می گیرند.

 

توکن های MKR چگونه تولید می شوند؟

توکن MAKER

MKR یک رمز ERC20 است که بسته به میزان نزدیک بودن DAI پایدار به دلار آمریکا ایجاد یا سوزانده می شود. ایجاد MKR جدید به ثبات DAI وابسته است. اگر DAI پایدار بماند ، MKR بیشتری سوزانده می شود و باعث کاهش کل عرضه می شود. اگر DAI بیش از حد یک دلاری در نوسان باشد ، MKR بیشتری ایجاد می شود و کل عرضه را افزایش می دهد.

 

چگونه می توان رمزهای MKR را بدست آورد؟

MKR در صرافی های بزرگ مانند OKEx و صرافی های غیرمتمرکز مانند شبکه Kyber در دسترس است.

 

با MKR چه کاری می توانید انجام دهید؟

از آنجا که دارندگان MKR از یک سیستم پایدار MakerDAO بهره مند می شوند ، انگیزه آنها برای اقدام به نفع پروتکل MakerDAO فراهم می شود. در نتیجه ، دارندگان MKR می توانند در مورد تصمیمات حاکمیتی از قبیل تعیین سطح بالای هزینه ها و انواع وثیقه های قابل قبول به عنوان وثیقه توسط پروتکل رای دهند.

 

در سیستم MakerDAO ، یک رمز MKR برابر با یک رأی است بنابراین افراد یا سازمان هایی که دارای دارایی های MKR زیادی هستند ، می توانند تأثیر زیادی در نتایج رای گیری داشته باشند.

 

آینده Maker DAO

MakerDAO با تشکر از یک سری مشارکت های برجسته که به رشد تصویب کمک می کند ، به یکی از پروژه های شاخص جنبش DeFi تبدیل شده است.

 

با این حال ، برای MakerDAO بستر خیلی آرام و هموار نبوده است. مانند بسیاری از پروژه های دیگر در این زمینه ، در معرض تأثیرات رویدادهای عظیم جهانی مانند ویروس کرونا قرار دارد. که بدان معنی است که این سیستم می تواند ناپایدار شود و همانطور که قبلاً گزارش داده بودیم ، تقریباً غیر قابل استفاده است.

 

اما مانند بسیاری از این اکوسیستم ، هنوز روزهای ابتدایی است و چالش های MakerDAO ، اگر بتواند بر آنها غلبه کند ، فقط آن را قویتر می کند.

 

منبع: Decrypt

 

مطالب مرتبط:

همه چیز در مورد پولکادات و ارز دیجیتال DOT

همه چیز درمورد کازماس؛ بررسی آینده ارز دیجیتال اتم (ATOM)

بابک ایمانیان دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 0 نظر ارز دیجیتال

اضافه کردن یک نظر

برای ثبت نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید