رنگ قالب

×
  • ----
  • ----
  • ----
  • ----
  • ----
ساتوشی ناکاموتو کیست؟ افشای هویت اصلی خالق بیت کوین

قطعا برای هرکسی که اسم بیت کوین به گوشش خورده، این مسئله جالبه که چه کسی اون رو خلق کرده. با یه تحقیق خیلی ساده متوجه میشید که ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین هست. اما نکته مهم اینجاست که اصلا ساتوشی ناکاموتو کیه یا چه کسانی هستند؟ اهل کجاست؟ اسم واقعیش چیه؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات جواب بدیم.

 

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

گرچه ممکن است ما ندانیم ساتوشی ناکاموتو چه کسی بود ، اما می دانیم که او (آنها) چه کاری انجام داده است. ناکاموتو مخترع پروتکل بیت کوین بود و در نوامبر 2008 مقاله ای را از طریق لیست پستی رمزنگاری منتشر کرد.

 

سپس ناکاموتو اولین نسخه مشتری نرم افزار بیت کوین را در سال 2009 منتشر کرد و با دیگران در پروژه از طریق لیست های پستی شرکت کرد ، تا اینکه سرانجام در پایان سال 2010 از جامعه محو شد.

 

ناکاموتو با افراد تیم منبع باز کار می کرد اما مراقب بود هرگز چیزی شخصی درباره خودش فاش نکند و آخرین چیزی که از او شنیده شد در بهار 2011 بود ، زمانی که او گفت: "به کارهای دیگر روی آورده است".

 

آیا ساتوشی ناکاموتو ژاپنی بود؟

بهترین کار این است که یک کتاب را بر اساس جلد آن قضاوت نکنید. یا در واقع ، شاید ما مجبوریم این کار را نکنیم!

 

"Satoshi" به معنای "تفکر روشن ، سریع و عاقلانه ، "ناکا" می تواند به معنای "متوسط ​​، درون یا رابطه" و "موتو" می تواند به معنای "مبدا" یا "پایه" باشد.

 

همه این موارد مربوط به شخصی است که با طراحی یک الگوریتم هوشمندانه یک جنبش را بنیان نهاده است. مساله البته این است که هر واژه دارای چندین معنی ممکن است.

 

ما نمی توانیم به طور قطع بدانیم که ناکاموتو ژاپنی بوده است یا خیر. در حقیقت ، تصور اینکه او واقعاً "یک نفر" بوده ، جسورانه است. اجازه دادن به این حقیقت که "Satoshi Nakamoto" می تواند یک اسم مستعار باشد ، "او" می تواند "آنها" و یا حتی "مونث" باشد.

 

آیا کسی می داند ساتوشی ناکاموتو چه کسی بود؟

ساتوشی ناکاموتو

خیر ، اما تکنیک های کارآگاهی که افراد هنگام حدس زدن از آنها استفاده می کنند حتی گاهی جذاب تر از جواب هستند. جوشوا دیویس از نیویورکر معتقد بود که ساتوشی ناکاموتو مایکل کلیر ، دانشجوی کارشناسی ارشد رمزنگاری کالج ترینیتی دوبلین است.

 

او با تجزیه و تحلیل 80،000 کلمه نوشته های آنلاین ناکاموتو و جستجوی سرنخ های زبانی به این نتیجه رسید. وی همچنین به جامعه شناس اقتصادی فنلاندی و توسعه دهنده بازی های سابق ویلی لهدونویرتا مشکوک شد.

 

هر دو مخترع بودن بیت کوین را انکار کردند. مایکل کلار در اجلاس وب 2013 ساتوشی بودن را علناً انکار کرد.

 

آدام پننبرگ در شرکت فست با این ادعا مخالفت کرد و در عوض استدلال کرد که ناکاموتو ممکن است واقعاً سه نفر باشد: نیل کینگ ، ولادیمیر اوکسمن و چارلز بری. او این موضوع را با تایپ عبارات منحصر به فرد کاغذ بیت کوین ناکاموتو در Google فهمید تا ببیند آیا آنها در جای دیگری استفاده شده اند یا خیر.

 

یکی از آنها ، "از نظر محاسباتی غیرعادی است" ، در یک برنامه ثبت اختراع ساخته شده توسط این سه نفر برای به روزرسانی و توزیع کلیدهای رمزگذاری ارائه شده است. نام دامنه bitcoin.org که در ابتدا توسط Satoshi برای انتشار مقاله استفاده می شد ، سه روز پس از ثبت درخواست ثبت اختراع ایجاد شده بود.

 

این ثبت در فنلاند بود و یکی از نویسندگان حق ثبت اختراع شش ماه قبل از ثبت دامنه به آنجا سفر کرده بود. همه آنها آن را انکار می کنند.

 

در هر صورت ، وقتی bitcoin.org در 18 آگوست 2008 ثبت شد ، ثبت نام کننده در واقع از یک سرویس ثبت نام ناشناس ژاپنی استفاده می کند ، و با استفاده از ISP ژاپنی میزبان آن است. ثبت نام در سایت فقط در تاریخ 18 مه 2011 به فنلاند منتقل شد که نظریه فنلاند را تا حدودی ضعیف می کند.

 

برخی دیگر فکر می کنند ناکاموتو Martii Malmi بود ، توسعه دهنده ساکن فنلاند که از ابتدا با بیت کوین درگیر بوده و رابط کاربری آن را توسعه داده است.

 

احتمال دیگر جد مک کالیب ، دوستدار فرهنگ ژاپن و ساکن ژاپن است که صرافی  troubled bitcoinرا ایجاد کرده است. سیستم های پرداخت غیرمتمرکز Gox و غیرمتمرکز Ripple و بعداً Stellar.

 

نظریه دیگری حاکی از آن است که دانشمندان کامپیوتر Donal O’Mahony و Michael Peirce  همان Satoshi هستند.

 

محققان اسرائیلی ، دوریت رون و آدی شامیر از انستیتوی وایزمن ادعاهای مطرح شده در مقاله ای مبنی بر وجود پیوندی بین ساتوشی و جاده ابریشم ، وب سایت بازار سیاه که توسط FBI در اکتبر 2013 از بین رفت را پس گرفتند. گفته می شود متعلق به Satoshi و سایت است. داستین دی ترامل ، محقق امنیتی صاحب این آدرس بود و ادعا می کرد که او ساتوشی است.

 

در ماه مه 2013 ، تد نلسون ، پیشگام اینترنت کلاه دیگری را به حلقه انداخت: ریاضیدان ژاپنی ، پروفسور Shinichi Mochizuki ، اگرچه او اذعان می کند که شواهد در بهترین حالت سرمشق است.

 

در فوریه 2014 ، نیوزویک لیا مک گرات گودمن ادعا کرد که ردیابی Satoshi Nakamoto واقعی است. Dorian S. Nakamoto از آن زمان تکذیب کرده است که او چیزی در مورد بیت کوین نمی داند ، در نهایت یک وکیل استخدام کرده و بیانیه رسمی را به همین منظور منتشر می کند.

 

هال فینی ، مایکل وبر ، وی دای و چندین توسعه دهنده دیگر از جمله کسانی بودند که به طور دوره ای در گزارش های رسانه ای و بحث های آنلاین به عنوان Satoshis بالقوه نامگذاری می شوند. گروهی از کارشناسان زبانشناسی پزشکی دانشگاه آستون معتقدند که خالق واقعی بیت کوین ، نیک سابو است که بر اساس تجزیه و تحلیل مقاله سفید بیت کوین ساخته شده است.

 

دومینیک فریزبی ، کمدین و نویسنده ، همچنین اظهار داشت که Szabo ، خالق BitGold محتمل ترین نامزد Satoshi در کتاب خود ، "بیت کوین: آینده پول" است. تجزیه و تحلیل دقیق او شامل زبانشناسی نوشتن Satoshi ، قضاوت در مورد سطح مهارت فنی در C ++ و حتی تولد احتمالی Satoshi بود.

 

در کتاب ناتانیل پوپر ، "Digitial Gold" که در ماه مه سال 2015 منتشر شد ، نشان می دهد که در یک برخورد نادر در یک رویداد ، Szabo دوباره ساتوشی بودن او را انکار کرد.

 

سپس در اوایل دسامبر 2015 ، گزارش های Wired و Gizmodo به طور آزمایشی ادعا کردند که ناکاموتو را به عنوان کریگ S Wright کارآفرین استرالیایی شناسایی کرده اند. WIRED به "یک منبع ناشناس نزدیک به رایت" اشاره کرد که حافظه پنهانی ایمیل ، رونوشت و سایر اسناد را ارائه می دهد که به نقش رایت در ایجاد بیت کوین اشاره دارد.

 

Gizmodo به یک اسناد مخفی که از شخصی ادعا می شود حساب ایمیل تجارت رایت را هک کرده و همچنین تلاش برای مصاحبه با افراد نزدیک به وی استناد کرده است.

 

در حالی که بیشتر افراد دیگری که حدس می زنند ناکاموتو هستند ، اصرار داشتند که آنها مخترع بیت کوین نیستند ، رایت استثنا است و ادعا می کند ناکاموتو است. با این حال ، بسیاری معتقدند که شواهد موجود تاکنون برای تأیید این ادعا کافی نبوده و حتی برخی فکر می کنند گزارش هایی که باعث ایجاد ارتباط اولیه شده اند توسط شخص رایت در یک فریب کاری دقیق گمراه شده است.

 

بنابراین چه چیزی در مورد Satoshi Nakamoto می دانیم؟

چیزی که ما می دانیم ، براساس مصاحبه با افرادی که در مراحل اولیه توسعه بیت کوین با او درگیر بودند ، این است که او فکر می کند سیستم کاملاً دقیق است.

 

طبق گفته جف گارزیک ، توسعه دهنده اصلی ، رمزگذاری وی معمول نبوده است ، زیرا او آزمایش دقیق همان چیزی را که شما از یک مهندس نرم افزار کلاسیک انتظار دارید ، اعمال نکرده است.

 

ساتوشی ناکاموتو چقدر ثروتمند است؟

ثروت ساتوشی ناکاموتو

تجزیه و تحلیل توسط سرجیو لرنر ، مرجع بیت کوین و رمزنگاری ، نشان می دهد که ناکاموتو بسیاری از بلوک های اولیه شبکه بیت کوین را استخراج کرده و ثروتی در حدود 1 میلیون بیت کوین مصرف نشده داشته است. با قیمت کنونی بیت کوین (57580 دلار) ثروت وی چیزی در حدود 57,580,000,000 دلار است!!!

 

Satoshi Nakamoto اکنون چه کاری انجام می دهد؟

هیچ کس نمی داند Nakamoto در چه کاری قرار دارد ، اما یکی از آخرین نامه های الکترونیکی که او به تاریخ 23 آوریل 2011 برای یک توسعه دهنده نرم افزار ارسال کرده است ، می گوید: "من به کارهای دیگر پرداختم. با گاوین و همه خوب است. "

 

آیا ساتوشی ناکاموتو برای دولت کار می کرد؟

ساتوشی ناکاموتو چه کسی است؟

شایعات البته وجود دارد. مردم نام او را به معنای "هوش مرکزی" تفسیر کرده اند ، اما مردم هر آنچه را که می خواهند ببینند خواهند دید. ماهیت نظریه های توطئه چنین است.

 

سوال واضح این است که چرا یکی از آژانس ها، علاقه مند به ایجاد ارز رمزنگاری شده است که متعاقباً به عنوان مکانیزم تجاری ناشناس مورد استفاده قرار خواهد گرفت و باعث می شود سناتورها و FBI به طور یکسان دست های خود را در مورد تروریسم احتمالی و سایر اقدامات جنایتکارانه دراز کنند؟ بدون شک نظریه پردازان توطئه نیز در این باره نظر خواهند داشت.

 

شاید مهم نباشد! جف گارزیک ، توسعه دهنده هسته ، به طور خلاصه می گوید:

Satoshi یک سیستم منبع باز برای این منظور منتشر کرد که شما مجبور نبودید بدانید که او کیست ، و به او اعتماد کنید یا به دانش خود اهمیت دهید." کد منبع باز پنهان کردن اسرار را غیرممکن می کند.

 

علاوه بر این ، استفاده از نام مستعار هوشمندانه بود ، زیرا مردم را مجبور می کرد بیش از آنکه به شخصیت پشت آن بپردازند ، بر روی خود فن آوری تمرکز کنند.

در پایان ، بیت کوین اکنون بسیار بزرگتر از Satoshi Nakamoto است.

 

مقالات مرتبط:

بیت کوین چیست؟

20 سوال متداول درمورد بیت کوین و بلاکچین

بابک ایمانیان سه شنبه 17 فروردین 1400 0 نظر بیت کوین

اضافه کردن یک نظر

برای ثبت نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید