رنگ قالب

×
  • ----
  • ----
  • ----
  • ----
  • ----
قوانین بیت کوین در ایران!

آیا بیت کوین قانونیه؟ آیا خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران قوانین خاصی داره؟ آیا قانونی برای استخراج ارزهای دیجیتال و بیت کوین در ایران مشخص شده؟ با ما همراه باشید تا باهم به جواب تمام این سوالات برسیم.

 

قوانین بیت کوین در سطح جهانی

قوانین جهانی بیت کوین

اگر بخوایم این مسئله رو در سطح جهانی بررسی کنیم، بیت کوین و ارزهای دیجیتال در یک سری از کشور های تراز اول دنیا مثل آمریکا، قانون گذاری شده و اون رو به عنوان یک روش پرداختی و معامله گری میشناسند اما خب با یک سری چهار چوب ها و قوانین مشخص!

 

به عنوان مثال در همون آمریکا اگر شما بخواید داخل صرافی ها، ارز دیجیتالی مثل بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال رو خرید و فروش کنید، حتما باید داخل اون صرافی اهراز هویت کامل بشید و عملا بدون انجام این کار، شما نمیتونید هیچ خرید و فروشی رو داخل اون صرافی انجام بدید.

یا حتی اگر شما از بیت کوین برای کارهای غیرقانونی و مجرمانه مثل پول شویی، کمک به تروریست ها، خرید مواد مخدر و ... استفاده کنید، طبق قوانین آمریکا شما مجرم شناخته میشید و قانون برای شما مجازات مشخص خواهد کرد.

 

یک سری دیگه از کشورها، قوانین دست و پا شکسته ای رو برای ارزهای دیجیتال و بیت کوین مشخص کرده اند اما خب نه به دقت و وضوح کشورهای تراز اول دنیا.

 

همچنین یک سری از کشورها هم مثل چین، هرگونه معامله و خرید و فروش و یا استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال رو غیرقانونی اعلام کردن و عملا صرافی هایی که در کشور چین درحال فعالیت هستند، یک سری خط قرمز ها و قوانین کشور خودشون رو زیر پا گذاشتن!

 

حتی علاوه بر کشورهای تراز اول دنیا، در یک سری از کشورهای همسایه خودمون مثل ترکیه، گرجستان و امارات، دستگاه های خودپردازی وجود داره که شما میتونید در اماکن مختلف مثل فرودگاه ها، رستوران ها و ...، بیت کوین های خودتون رو خرج کنید و از اونها استفاده کنید که هیچ منع قانونی هم نداره.

 

قوانین بیت کوین در ایران

قوانین بیت کوین در ایران

اگر بخوایم این موضوع رو در کشور خودمون ایران بررسی کنیم، در حال حاضر هیچ قانونی برای ارزهای دیجیتال و بیت کوین در زمینه خرید و فروش اونها وضع نشده!

 

البته در تاریخ 9 دی ماه سال 1396، بانک مرکزی نامه ای رو به زیرمجموعه های خودش ابلاغ کرد و در اون ذکر شده بود که به کارگیری ابزار های بیت کوین و ارز های دیجیتال در مراکز پولی و مالی دولتی ممنوع است. همونطور که مشخصه، این ابلاغیه، هیچ ممنوعیتی رو برای عموم مردم مشخص نکرده و صرفا مربوط به مراکز دولتی زیرمجموعه بانک مرکزی میباشد.

 

پس طبق استناد به اینکه هیچ قانونی برای عموم مردم در این زمینه مشخص نشده و طبق استناد به نامه بانک مرکزی که صرفا مربوط به مراکز مالی دولتی هست، خرید و فروش و معاملات ارزهای دیجیتال و بیت کوین در ایران، کار غیرقانونی نیست.

 

البته این نکته رو بگم که این مقاله در تاریخ 6 اسفند سال 1399 نوشته شده و تا این لحظه، شرایط به گونه ای هست که عرض کردم.

 

پس شما اگر معاملات بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال رو در ایران انجام میدین، عملا کار غیرقانونی نکردین اما به شرط اینکه علم و آگاهی کامل نسبت به ریسک های این بازار داشته باشین و آموزش های لازم و موردنیاز رو فرا گرفته باشید.

 

استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

قوانین استخراج بیت کوین در ایران

همونطور که گفته شد، درمورد خرید و فروش و معاملات بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در ایران هیچ قانونی وضع نشده، اما برای استخراج یا ماینینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، اینطور نیست.

 

طبق مصوبه مردادماه 98 که هیئت دولت به نوعی وضع کرد، افرادی که بخوان وارد بحث ماینینگ یا استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال بشن، باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجوزهای لازم رو اخذ کنند و عملا اگر  شما بدون گرفتن این مجوز ها، شروع به فعالیت و استخراج و ماینینگ کنید، کار شما غیرقانونیه و علاوه بر اینکه کل دستگاه های ماینینگی که شما استفاده کردید، ضبط میشه، جریمه ای رو هم باید بابت خسارتی که به وزارت نیرو زدین، پرداخت کنید. حتی ممکنه علاوه بر جریمه نقدی، مجازات حبس هم براتون در نظر گرفته بشه.

 

البته این نکته رو هم خدمتتون عرض کنم که طبق قانونی که دولت در تیرماه 1399 وضع کرد، شما حتما علاوه بر گرفتن مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت، باید دستگاه های ماینینگ خودتون رو، در سامانه مربوطه ثبت کنید.

این کار صرفا بخاطر این هست که مشخص بشه کالایی که شما ازش استفاده میکنید، یا همون دستگاه ماینرتون، قاچاق نباشه. طبیعتا این امر بسیار مهم هست که شما دستگاه های ماینرتون رو از راه ها و مراکز قانونی خریداری کردید یا خیر. پس این موضوع رو هم حتما مدنظر داشته باشید.

 

پس به طور کلی، اگر قصد ورود به بحث ماینینگ و استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگه رو دارین، چون برخلاف بحث معامله و خرید و فروش اون، قوانینی برای اون وضع شده، حتما مجوزهای مربوطه رو اخذ کنید و در غیر این صورت و فعالیت غیرقانونی، طبق قانون شما مجازات خواهید شد.

 

طبق تجربه شخصی بنده، گرفتن مجوز ماینینگ بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال، مسئله سخت و زمان بری نیست و خیلی زود این مجوز براتون صادر میشه. پس قبل از شروع فعالیت استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، نسبت به اخذ مجوز اقدام کنید.

 

برای استخراج بیت کوین، زرنگ نشید!

استخراج بیت کوین

خیلی ها میگن که خب ما این دستگاه های ماینر رو میخریم و داخل سوله ای که مخفی هست قرارمیدیم و از برق صنعتی یا کشاورزی که در اختیارمون هست استفاده میکنیم!

 

دقت داشته باشید که وزارت نیرو، اطلاعیه ای رو منتشر کرد و گفت هر شخصی که افراد یا مجموعه هایی که به طور غیرقانونی ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال و بیت کوین انجام میدن رو معرفی کنه، پاداشی رو از وزارت نیرو دریافت خواهد کرد.

 

علاوه بر این، چون میزان مصرف برق دستگاه های ماینر به شدت بالا هست، وزارت نیرو با مقایسه مصرف برق گذشته و حال شما، خیلی راحت از وجود دستگاه های ماینر مطلع میشه و عملا کار غیرقانونی شما لو میره. پس سعی کنید این کار رو به طور قانونی انجام بدین.

 

دو نکته بسیار مهم!

کلاهبرداری در بیت کوین

اگر شما به هر روشی قصد استفاده از بیت کوین یا ارزهای دیجیتال رو دارین، حالا چه در بحث معاملات و چه در بحث استخراج یا ماینینگ، اول از همه دانش و اطلاعات کافی رو در اون زمینه کسب کنید. چون اگر شما دانش و اطلاعات کافی نداشته باشید، خیلی راحت اسیر کلاهبردارای حرفه ای میشید.

 

همچنین، اگرچه هیچ قانونی برای معامله و خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران وجود نداره، اما این به این معنا نیست که اگر شما اقدام غیرقانونی مثل کلاهبداری و یا خرید و فروش های غیر قانونی از طریق ارزهای دیجیتال رو انجام دادین، مجازات نشید.

حتی اگه اسیر کلاهبداری شدین، به راحتی میتونید از مراکز قانونی این مسئله رو پیگیری کنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد برای شما قوانین و نکات قانونی مربوط به معاملات و خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال گفته بشه و قوانین استخراج یا ماینینگ هم به طور کامل شرح داده شد.

پس قبل از شروع هرگونه فعالیت در زمینه بیت کوین و ارزهای دیجیتال، حتما این قوانین رو بررسی کنید تا بدون هیچ مشکلی، فعالیتتون رو چه در زمینه خرید و فروش و چه در زمینه استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال، انجام بدین.

بابک ایمانیان پنجشنبه 7 اسفند 1399 0 نظر بیت کوین

اضافه کردن یک نظر

برای ثبت نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید